Najważniejsze dane techniczne

Wybór telewizora, który będzie spełniał nasze oczekiwania, to poważne wyzwanie. Niewiele osób jest w stanie sprostać mu w 100%. Trzeba być ekspertem w dziedzinie telewizorów, aby dokonać najbardziej trafnego wyboru. Przed przystąpieniem do oglądania telewizorów dostępnych w sklepach, powinniśmy wiedzieć, czego oczekujemy od takiego urządzenia. Musimy wybrać, czy zamierzamy kupić telewizor LCD, czy może telewizor plazmowy. Być może naszym zamiarem jest wymiana starego telewizora na najnowszy model obsługujący technologię 3D? Takie decyzje powinno się podejmować jeszcze przed udaniem się do sklepu. Już na miejscu warto zwrócić się o pomoc do sprzedawcy, aby zaproponował nam telewizor, spełniający nasze oczekiwania pod względem jego technologii budowy, parametrów oraz oczywiście ceny.

Przy dokonywaniu zakupu telewizora należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • przekątna obrazu – nie jest powiedziane, że im większy będzie ten parametr, tym lepiej. W małym pomieszczeniu 50 calowy telewizor będzie stanowczo zbyt duży i użytkownik może tylko zepsuć sobie wzrok oglądając na nim filmy.
  • rozdzielczość - najlepiej, aby kupować telewizory z obsługą HD, albo Full HD.
  • format obrazu – jakie formaty jest w stanie wyświetlić telewizor, standardem jest tu format 16:9.
  • tuner TV – czy telewizor posiada wbudowany tuner telewizyjny i czy obsługuje MPEG4. W chwili obecnej ma to duże znaczenie, z uwagi na powszechną cyfryzację telewizji.
  • system dźwięku – mono lub stereo, lepsze modele telewizorów mają możliwość odtwarzania dźwięku przestrzennego,
  • ilość i rodzaj złączy – ważne jest, aby telewizor miał choć jedno złącze HDMI, wejście euro, wejście audio i wideo, wyjście audio i wideo, wyjście słuchawkowe, wejście USB i kompozytowe oraz optyczne i antenowe.
  • częstotliwość odświeżania – im wskaźnik ten będzie wyższy, tym płynniej będzie wyświetlany obraz na ekranie. Zdecydowana większość dostępnych na rynku telewizorów ma częstotliwość odświeżania na poziomie 50 Hz.
  • klasa energetyczna – najlepiej, aby była to klasa A+++, ponieważ wówczas telewizor będzie zużywał najmniej energii.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Powered by WordPress