Rodzaje telewizorów

Biorąc pod uwagę kwestie technicznej budowy telewizorów i wykorzystywanych w nich technologii, wyróżnić można:

  • Telewizory tradycyjne, kineskopowe,
  • Telewizory LCD,
  • Telewizory LED,
  • Telewizory plazmowe,
  • Telewizory 3D.

W powszechnym użyciu znajdują się przede wszystkim telewizory LCD, których ceny są dziś na tyle przystępne, że zdecydowana większość Polaków, zarabiających tyle co średnia krajowa, albo mniej, jest sobie w stanie pozwolić na taki zakup. W wielu polskich domach znajdują się jeszcze stare, kineskopowe telewizory, których gabaryty nie pozwalają na ich dowolne umieszczenie na półce. Takie telewizory, jak można przypuszczać, z czasem znikną całkowicie. Dziś trudno je kupić w sklepach ze sprzętem elektronicznym.

Telewizory tradycyjne odtwarzają obraz przy użyciu kineskopu, w technologii CRT, podobnie jak starszej generacji monitory komputerowe. Takie telewizory mają dużą obudowę i wagę, ale za to zużywają bardzo mało energii elektrycznej, co jest ich niewątpliwą zaletą. Są one szkodliwe dla zdrowia, ponieważ kineskop emituje promieniowanie elektromagnetyczne. Stąd też niemożna ich oglądać z małej odległości. Zwłaszcza dzieciom powinno się ograniczać dostęp do takich telewizorów.

Telewizory LCD wykorzystują w swoim działaniu ciekłokrystaliczny panel. Zajmują mało miejsca i są płaskie, przez co można je w dowolny sposób ulokować w mieszkaniu. Panel ciekłokrystaliczny nie emituje szkodliwego promieniowania, jak ma to miejsce w przypadku telewizorów kineskopowych.

Telewizory LED wykorzystują technologię działania znaną z telewizorów LCD, z tym, że podświetlenie ekranu jest wykonane w nich przy użyciu diod LED. Telewizory LED-owe zużywają mniej energii elektrycznej, niż telewizory LCD.

Telewizory plazmowe to kolejny typ dostępnych w sklepach ze sprzętem RTV telewizorów. Potocznie nazywane są one plazmówkami, a ich technologia działania opiera się na technologii plazmowej, przyjaznej dla zdrowia człowieka. Jakość obrazu w telewizorach plazmowych jest większa, niż z wykorzystaniem telewizorów LCD. Mają one jednak większy, chwilowy pobór mocy.

Telewizory 3D są najnowszą propozycją producentów produkujących telewizory. Są to sprzęty umożliwiające oglądanie filmów w technologii trójwymiarowej. Do poprawnego odczytu obrazu z użyciem takich telewizorów konieczne jest zastosowanie specjalnych okularów, podobnie jak ma to miejsce w kinach podczas seansów filmów w 3D.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Powered by WordPress